fbpx

איך לחרוט עט מסתובב

יצירת עטים מעץ זהו פרוייקט פשוט וקל יחסית המאפשר תרגול מעולה על המחרטה והגעה לתוצאות יפות במהירות ובקלות. עטים העשויי מעץ מהווים מוצר ייחודי ושימושי בעל אסטטיקה מקסימה – תוכלו להעניק מתנה אישית ואוטנטית נהדרות זו לקרוביכם וחבריכם. בכתבה זאת אתאר את תהליך יצירה של עט ואת הכלים הנדרשים לטובת הפרוייקט, בנוסף הפקנו סרטון המראה את כל תהליך היצירה. הכלים הדרושים לפרוייקט:
 • 2 בלוק עץ לבחירתכם החתוך למידות 2.5*2.5 ס"מ
 • מסור ידני או חשמלי
 • מקדח לעץ בקוטר 7 מ"מ
 • מנדרל
 • מוצא אמצע
 • סט קידוח (טרימר) לעטים
 • פרס להרכבת עטים
 • מקדחה (מומלץ מקדחת עמוד)
 • מלחציים לקידוח בלנקים לעטים
 • ערכה לחריטת עטים (גוף העט – צינורות טבעת, ראש ודיו)
 • חומר לגימור העט – ווקס דבורים, שמן דני, שמן הארדווקס
דבק מהיר R21 סמיך ערכות ועזרים לחריטת עטים נתחיל את התהליך בהכנת העץ: קחו לכם בלוק עץ וחיתכו למידות 2*2 ס"מ (אפשר גם פחות) ובאורך התואם לצינורות שקיבלתם בקיט העטים שלכם (השאירו כמה מ"מ עודף מכל צד), אני מעדיף עץ קשה (מייפל, אלון, סאפלי, זית וכו') כי לעניות דעתי עץ קשה עמיד יותר ביחוד בעובי שאנו שואפים להגיע אליו שהוא דק מאד. הבלוקים לא חייבים להיות סופר מדוייקים במידות העובי מכיוון שאנו הולכים לעגל אותם בכל מקרה.

השלב הבא הוא מציאת האמצע של של הבלוק ע"י מוצא אמצע אשר מאפשר לנו לסמן שני קווים אלכסוניים מפינה לפינה על פני גדע הבלוק. נתפוס את החומר בעזרת המלחציים לקידוח אנכי אשר מאפשרים לנו להחזיק ביציבות את החומר בניצב של 90 מעלות למקדחה או אם יש ברשותכם מקדחה אופקית (בוייר). בעזרת מקדח 7 מ"מ (או גדול יותר, תלוי בקיט שבחרתם) נקדח חור מקצה לקצה באמצע הבלוקים שלנו. (אם אין ברשותכם מקדחת עמוד עדיף להתחיל עם חומר עבה יותר כדי שיהיה מקום לסטיות בקידוח).

לאחר מכן נמשיך להדבקת הצינורות בתוך החורים שקדחנו בבלוקים. נלטש קלות את הצינורות על על מנת להגדיל את שטח ההדבקה, נפזר מעט דבק מהיר r21 סמיך על החלק החיצוני של הצינורות ונכניס בזריזות את הצינורות לחורים תוך כדי סיבובם על מנת שיתפזר הדבק. חשוב שכל הצינור יכנס לתוך הבלוק ולא יבלוט מאחד הצדדים.

נותנים להתייבש מס' דקות (אפשר להשתמש גם בזרז ייבוש לדבק מהיר) חוזרים למקדחה – הפעם נאפס את עודפי העץ עם הצינור שהדבקנו בעזרת הסט טרימר לקידוח שתפקידו גם לבצע את פעולת האיפוס וגם לנקות דבק מהחלק הפנימי של הצינור אם חדר אליו דבק.

ועכשיו אנו מוכנים להרכבת הבלוקים עם הצינורות על המחרטה. לטובת העניין נשתמש בכלי שנקרא מנדרל שהוא מאין מוט מתכת עם טבעות מפרידות(בושינגס) שאליו נתפוס את הבלוקים עם הצינורות והוא יאפשר לנו לחרוט את הבלוקים לצורה עגולה באופן יציב ומדוייק. השחילו את שני הבלוקים והפרידו בינהם בעזרת טבעת אחת לפחות, וודאו סגירה של המנדרל בעזרת אום ההידוק שלו.
התקינו את המנדרל בין שני עוקצי המחרטה והתחילו לחרוט בעזרת מפסלת ספינדל רגילה או ראפינג גאוג'.

בשלב הזה נכנסת היצירתיות שלכם לעבודה בעיצוב העט והשמיים הם הגבול. באופן אישי אני אוהב עטים עם צורה פשוטה יחסית כאשר החלק האחורי של העט מעט עבה יותר מחלקו הקדמי, בעיני צריך לתת לעץ לעשות את העבודה ולהדגיש את יופיו ולא להתפרע עם צורות הזויות. בסופו של דבר התוצר צריך להיות נוח מבחינה ארגונומית.

סיימו בליטוש ומחקו את סימני המפסלת. אני ממליץ להשתמש בסיום במשחת ליטוש, יורקשייר גריט שעושה עבודה נפלאה בהורדת סימני החריטה ונותן גימור חלק ואחיד ביעילות ומהירות. מה גם שהיא חוסכת מאיתנו את האבק נסורת העדינה המסוכנת לבריאותנו.

הגענו לשלב האחרון לפני ההרכבה והוא הגימור. יש המון אפשרויות לגימור, אמליץ על המועדפות עלי.

 1. שמן דני – בעזרת מטלית בד נקיה מרחו 3 שכבות שמן והמתינו ליבוש סופי (4-8 שעות בין שכבות, 24 שעות לייבוש סופי). השמן מבוסס על שמן טאנג טבעי, מעשיר את העץ ונותן מראה סאטני חלק ונהדר ובנוסף נעים מאד למגע. השמן יספק הגנה טובה מפני כתמים ולכלוכים וקל מאד לניקוי וחידוש.
 2. ווקס בלנשון \ ווקס קרנאובה\ דבורים – ניתן להשתמש הן במשחות ווקס והן בסטיק של קרנאובה. אני אוהב להשתמש בוא גם כגימור בפני עצמו וגם כגימור סופי על שמן או לקה. בעזרתו ניתן להגיע לברק גבוה. ווקס הקרנאובה קשה ועמיד בפני שחיקה ונדרשת טמפ' התכה יחסית גבוהה, לכן הגימור צריך להתבצע על גבי המחרטה תוך כדי סיבוב על מנת לייצר חיכוך ובכך חום שממיס את הווקס.
 3. דבק מהיר כגימור – דבק מהיר יכול לשמן גם כחומר גימור לעטים ומאפשר לקבל גימור מהיר מאוד עם עמידות בפני שחיקה וברק גבוהה, גם אותו ניתן למרוח תוך כדי סיבוב על המחרטה עם מטלית בד. זהו הגימור הפחות מועדף אלי באופן אישי מפני שזהו חומר לא טבעי (למרות שכשמייבש אינו מזיק לבריאות) ואני פחות מתחבר לגימור עם ברק גבוה.

 

זהו, עכשיו אנחנו מוכנים להרכבה של כל חלקי העט בעזרת הפרס שלנו (ניתן לאלתר פרס או לבנות ג'יג לחיצה או להשתמש במלחציים אך הפרס הייעודי מאד נוח ומדוייק ומאפשר לחיצה והידוק של כל חלקי העט בנוחות מירבית ללא תקלות).

ראשית הכניסו ולחצו לאט ובזהירות את ראש העט בצורת החרוט לבלוק הקדמי שייצרנו מבעוד מועד. לאחר מכן נבריג את גוף העט הפנימי (החלק עם מנגנון הסיבוב), ובסוף את מוט הדיו, העץ עם הצינור האחורי, מתלה העט והכפתור הסוגר. חשוב לבצע את ההידוק לאט ובזהירות  ולהקפיד על מקבילות בזמן הלחיצה כדי למנוע התעקמות ושבירה של חלקי העט.

שתפו את הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp